Jadą Misie - scenariusz zajęć Metodą Dobrego Startu W krainie kwiatów - scenariusz zajęć dydaktycznych Szaruga jesienna w mieście - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-4 latków
i Neuroróżnorodni Zabawy z Panią Zimą – scenariusz zajęć w grupie 3-latkówZima jako jedna z pór roku – konspekt zajęć rewalidacyjnych. Terapia indywidualna, uczeń z niepełnosprawnością intelektualnąZimowe ćwiczenia logopedyczne plus materiały Zabawy z Panią Zimą – scenariusz zajęć w grupie 3-latkówCele operacyjne – dziecko:Uczestniczy w zabawach i zajęciach organizowanych przez różne części się prostymi obrazek pocięty na sposób poruszania się w zabawach w formie opowieści ruchowej oraz w zabawach ze na karton gotowe elementy, stempluje przy pomocy zajęć:1. Powitanie Pani przebrana za Panią Zimę wita się z dziećmi.„Drogie Przedszkolaki, czy wiecie kim jestem?Jestem Zima, Pani dzięki mnie pada śnieg, woda zamienia się w lód,a dzieci mogą ulepić bałwanki i wybudować śnieżne się dowiedzieć, czego już się o mnie dla was zimowe zadania. View original post 1 587 słów więcej Boże Narodzenie - noc życia Słowo Boga staje się Ciałem : dla uczniów klas IV-VI / Julita Nagel // Katecheta. - 2010, nr 11, s. 36-39 Scenariusz przedstawienia dla uczniów klas IV-VI. 3. Dziś Noc Święta : jasełka / Franciszek Kobryńczuk // Wychowanie w Przedszkolu. - 2009, nr 11, s.
Scenariusz zajęć dla dzieci 3 – letnich Cykl tematyczny: Nadchodzi zima Grupa: 3 – latki Cel główny: doskonalenie sprawności manualnej rąk Cele operacyjne: mówią zabawę na powitanie chętnie słuchają rymowanki i inscenizują ją starają się nazywać elementy pogody chętnie uczestniczą w zabawach reagują na umówiony sygnał starają się w miarę swoich możliwości wykonywać pracę plastyczną próbują prawidłowo trzymać kredkę starają się przestrzegać umownych reguł odkładają kredki na swoje miejsce układają śnieżynkę pod odpowiednim kształtem Pomoce dydaktyczne: zabawa na powitanie „W ten zimowy czas”, obrazki przedstawiające różne elementy pogody, rymowanka „Płatki śniegu”, trójkąt, śnieżynki w 3 kształtach, szablony śnieżynek do pokolorowania Metody: -czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka -słowne: rozmowa, żywego słowa, instrukcje -percepcyjne: obserwacja, pokaz Formy: -grupowa -indywidualna -zbiorowa Przebieg zajęć: 1. Zabawa na powitanie „W ten zimowy czas” W ten zimowy czas klaszczą w ręce witam wszystkich was. kłaniają się Jedną ręką pomachamy, machają jedną ręką jednym okiem pomrugamy puszczają oczka i sąsiada przywitamy. podają rękę sąsiadowi stojącemu z jednej i z drugiej strony dydaktyczna „Zimowa pogoda” Nauczyciel odsłania obrazki przedstawiające różne elementy pogody. Dzieci nazywają obrazki np.: padający deszcz, padający śnieg, słońce, burza, wiejący wiatr. Dzieci wskazują te, które mogą występować zimą. rymowanki „Płatki śniegu” (zabawa z rymowanką) Dzieci Zima, zima jest wesoło klaszczą w ręce tańczą płatki śniegu wkoło wyciągają ręce w górę, szybko poruszają dłońmi w jedną i w drugą stronę Płatki śniegu w krąg wirują obracają się wokół własnej osi dzieciom sanki obiecują. Kłaniają się Rozmowa nt. rymowanki: O czym wam czytałam? O jakiej porze roku była mowa? Co robiły płatki śniegu? orientacyjno – porządkowa „Wirujące płatki śniegu” N-el gra na trójkącie. Dzieci – płatki śniegu swobodnie wirują po sali. Kiedy dźwięki trójkąta cichną, płatki śniegu opadają – dzieci powoli przykucają i chowają głowy w ramiona. Gdy n-el ponownie gra na trójkącie dzieci – płatki śniegu ponownie wirują po sali. ćwicząca spostrzegawczość „Taka sama śnieżynka” N-el kładzie na dywanie śnieżynki w 3 kształtach. Dzieci losują z woreczka po jednej śnieżynce i układają pod odpowiednim kształtem. ruchowa o charakterze integracyjnym „Śnieżynka do śnieżynki” Dzieci dobierają się parami. Wykonują polecenia n-la np. śnieżynki podają sobie ręce, dotykają się brzuchami, dotykają się plecami. Na hasło „śnieżynka do śnieżynki” – dzieci zmieniają partnera. paluszki z wykorzystaniem rymowanki „Pada deszcz…” Pada deszczyk, pada, pada coraz więcej z nieba spada Jak z konewki woda leci a tu błyskawica świeci. Grzmot. plastyczna „Śnieżynki” Kolorowanie kredkami świecowymi szablonów śnieżynek. dzieci naklejkami, zorganizowanie wystawy prac. Autor: Anna Pękalska
Był piękny zimowy dzień. Słoneczko świeciło na niebie, obok spokojnie płynęła chmurka. Domek Tomka stał po prawej stronie. Śnieg przykrył ziemię i dach domku. Po lewej stronie rosła piękna zielona choinka. Tomek ulepił bałwana, który stał pomiędzy domem a choinką. Bałwan trzymał w jednej łapce miotłę. Scenariuszowi towarzyszy gotowa pomoc dydaktyczna – podkład muzyczny do piosenki „Kolorowa wiosna”. Znajdziesz go TU. Inscenizacja o wiosennej tematyce, która została przygotowana z uwzględnieniem możliwości dzieci 3-, 4-letnich. Scena 7. Na scenę wchodzą Słońce, Wietrzyki i Deszcz. Wypowiadając ostatni wers, Słońce tupie nogą i mówi głośno. Wietrzyki 1 i 2, kiedy wypowiadają swoją rolę, zwracają się twarzą do Słońca. Wietrzyk 2 dmucha i wypowiada swoją rolę głośno, udając groźbę. Deszczyk tupie delikatnie nogami o podłogę. Kwestię wypowiada spokojnie, powoli, melancholijnie. Następnie aktorzy wracają na swoje miejsca. Słońce: Wiosno, Wiosno ukochana, jak dobrze, że zima pożegnana. Teraz ja na niebie rządzę i chmurami rozporządzę. Wietrzyk 1: To nie lato, Słonko drogie. Nie bądź dla nas takie srogie. Pozwól listkom się kołysać i kwiatom powoli rozkwitać. Wietrzyk 2: Nie bądź taki pewny swego, drogi kolego. Kiedy dmuchnę, chuchnę w chmurę, to zrobię w niej dziurę i deszcz poproszę, by pokapał sobie trochę. Deszczyk: Kap, kap, kap, delikatnie w szyby stukam, swego miejsca tutaj szukam. Wiem, że czasem w kość wam daję i że miewam złe zwyczaje. Dziś do przyjaciół Wiosny dołączyłem, by roślinkom milej było. Kiedy kwitną i wzrastają, ludzi urodą zachwycają. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Your browser does not support the audio element.

Scenariusz nr 1 Temat zajęć: „Bałwankowa rodzina” Cel ogólny: Całościowe wsparcie rozwoju dziecka na podstawie zabaw muzyczno-ruchowych oraz ćwiczeń rozmachowych, manipulacyjnych i precyzyjnych; Cele operacyjne: Dziecko w obszarze: fizycznym: zapina guziki, klamerki; emocjonalnym: rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje

Wstęp Dzieci wchodzą do sali tworząc pociąg. Zabawa ruchowa przy piosence „Jadą,jadą misie”. Powitanie wszystkich piosenką „Dzień dobry”-wspólna zabawa dzieci z rodzicami. 1. „Miś mały i miś duży” Dzieci segregują misie ze względu na wielkość: małe-duże, liczą wraz z nauczycielką. 2. „Zabawa z misiem” Dzieci siedzą z misiami przed dywanikami, rodzice z tyłu za dzieckiem na krzesełku. – połóż misia przed sobą, – połóż misia za sobą, – połóż misia obok siebie, – podnieś misia do góry, – połóż misia na dole na podłodze. 3. „Prezent dla misia” – weź dla misia tyle kółeczek, ile pokażę na palcach (2), – weź dla misia tyle cukierków, ile pokażę na palcach (3), – czego miś ma więcej: kółeczek czy cukierków???? Rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania, korygując ewentualne błędy popełnione przez dziecko. 4. „Chowamy misia” Każde dziecko otrzymuje indywidualne zadanie. Rodzic opisuje, gdzie dziecko ma zanieść misia, np.: włóż misia do czerwonej skrzyni, połóż misia na białym stoliku w kąciku lalek, itp. 5. „Ubieramy misia”. – Miś wybiera się na spacer, jak powinien się ubrać w zimowy dzień i dlaczego? – Co powinien włożyć, w jakiej kolejności? Dzieci ubierają sylwetę misia. Wybierają odpowiednie elementy zimowego ubioru, wyszukują pary: rękawiczki, buty. 6. Wspólna zabawa taneczna przy piosence „Misie”. Próby określania liczebności na oko, posługiwanie się pojęciami: dużo-mało, duży-mały; poznawanie nazw liczebników głównych. Czynne rozumienie i stosowanie pojęć: góra-dół, przed, za, obok. Zapamiętywanie poleceń, liczenie z dorosłym, przenoszenie liczby elementów z palców na inny zbiór zastępczy. Sprawne liczenie – ustalanie wyniku liczenia, posługiwanie się pojęciami: więcej-mniej. Utrwalenie nazw kolorów. Łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw. Rozumienie pojęcia „para”. Obdarzan
Zimowe zabawy: konspekt zajęć hospitowanych w grupie 5 i 6 latków - strona 2. Mróz maluje ciekawe wzory na szybach (chuchamy na lusterko, by zaparowało i rysujemy palcem wzorki). Jest mroźno (wypowiadamy brrr, tupiemy nogami i oklepujemy rękoma ramiona). Z nieba pada cichutko śnieg (dotykamy czubkiem języka różnych miejsc na
Scenariusz zajęć w grupie KUKUŁKI -3/4 l. Prowadząca: Krystyna Sekuła Temat : Bałwankowa rodzinka” – zabawa dydaktyczna na bazie opowiadania nauczycielki Cel główny: - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia - kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej , muzycznej, ruchowej i plastycznej Cele operacyjne - Dziecko: - rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku: zima - określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody - wypowiada się na określony temat - przelicza w zakresie 6 - ilustruje ruchem zabawy zimowe - potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej - prawidłowo porusza się w rytm muzyki - bierze aktywny udział w zabawach - koncentruje się na wykonywanych zadaniach - zgodnie współdziała w grupie - rozwija sprawności manualne Metody: podające - rozmowa, wiersz, objaśnienia eksponujące – obserwacja i pokaz problemowe – zadań do wykonania praktyczne - samodzielnych doświadczeń Formy pracy: zespołowa, indywidualna Formy aktywności dziecka: językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna Środki dydaktyczne: sylwety bałwanków, płyta z piosenką "Zima, zima", , symbole pogodowe różnych pór roku, papierowe śnieżynki, bardzo drobno pocięte kartki białego papieru ,folia – rękaw do pieczenia, płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie, klej, kartki z bloku technicznego : pomarańczowe czarne i niebieskie , nożyczki Przebieg zajęć: : W kole wszyscy tu stoimy , każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy , tak , zabawa się zaczyna . Gdy się dzieci chcą pobawić to dzień dobry mówią sobie .Uśmiechają się do siebie i podają ręce obie. opowiadania o bałwanku wg pomysłu nauczyciela . Pewnego dnia , a była wtedy sroga zima , w ogrodzie naszego przedszkola dzieci ulepiły małego bałwanka i nazwały go Tomek. Ponieważ zbliżała się pora obiadu dzieci wróciły do przedszkola. Na pożegnanie obiecały bałwankowi , że jutro przyjdą znowu i ulepią całą jego rodzinkę. Bałwanek cierpliwie czekał , ale dzieci nie przyszły . On bardzo kochał mróz i śnieg , ale dla dzieci było za zimno i dlatego zostały w przedszkolu. Dziennie przez okno patrzyły na małego bałwanka. Któregoś dnia zauważyły , że bałwanek płacze. Pani stwierdziła , że się ociepliło i pewnie się topi. Dzieci jednak domyśliły się ,że bałwankowi jest smutno samemu na podwórku , a one przecież obiecały mu ulepić całą jego rodzinkę . Poszły więc na podwórko i razem z innymi przedszkolakami zabrały się do lepienia bałwankowej rodzinki . Dzieci ulepiły mamę , tatę , brata i dwie siostrzyczki . Wszystkie bałwanki miały marchewkowe noski , prawdziwe guziczki , a na głowie piękne garnki , które dały dzieciom panie kucharki. Każdy kto przechodził obok lub do przedszkola podziwiał piękną rodzinkę bałwanków. Dzieci opowiadały wszystkim , że widziały jak bałwanek Tomek się do nich uśmiecha , był teraz bardzo szczęśliwy . kierowana na temat wysłuchanego opowiadania: a) Skąd wziął się bałwanek w przedszkolu? b) Dlaczego bałwanek był smutny? c) Czy dzieci dotrzymały obietnicy? d) Ile bałwanków zamieszkało w ogrodzie przedszkolnym? e) Jakie są charakterystyczne cechy zimy? 4. Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej Mróz maluje szybki ładnie. Zawitała śnieżna pani. Drogę nam zasypała białymi płatkami? - zima Gdy panuje zima, to on mocno trzyma. Pokrywa wodę zręcznie i szybko lodową szybką? - mróz Zgadniesz treść zagadki Gdy pomyślisz nieco: Jakie białe gwiazdki Zimą z nieba lecą? - śnieg 5. Zabawa ruchowa "Kulig" Dzieci przy piosence "Zima, zima" improwizują sannę. Poruszają się w różnych kierunkach sali, omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania się. 6. Zabawa rozwijająca logiczne myślenie "W bałwankowej rodzinie" Dzieci wybierają spośród przygotowanych elementów z różnych pór roku te , które pasują do zimy . Dzieci nazywają je i doczepiają do szablonów bałwanków umieszczonych na tablicy 7. Improwizacja muzyczno - ruchowa "Wirujące śnieżynki" połączona z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż do przysiadu. - ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch (zmiana: zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni) 8. Zabawa słowna "Zimą lubię…" - dzieci logicznie kończą zdanie, podając swoje propozycje plastyczna „Bałwankowa rodzinka” – dzieci napełniają drobno pociętymi kawałkami białego papieru ( może to być papier z niszczarki) rękaw folii spożywczej ( do pieczenia). Nauczycielka formuje kule wiążąc sznurkiem w odpowiednich miejscach .Dzieci przyklejają guziczki , nos, miotłę i kapelusze . 10 Przeliczanie bałwanków, układanie ich wg wzrostu , porównywanie , szukanie podobieństw i wystawki prac . Organizujemy niezwykle ciekawe i dynamiczne zajęcia wszechstronne dla dzieci jakich jeszcze nie było! Stawiamy na ogólny rozwój fizyczny i mentalny dzieci or
Często gdy nachodzi zima poruszamy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom, które niejednokrotnie w ciężkich, zimowych warunkach muszą zdobywać pożywienie. Poniżej znajdziecie przykładowy scenariusz dotyczący pomocy ptakom, które możecie obserwować podczas zimowych spacerów 🙂 Poniższe zajęcia przeprowadziłam kilka lat temu z moimi maluszkami 🙂 Dodatkowo do zajęć możecie wykorzystać opublikowane przeze mnie na stronie plansze dotyczące pomocy ptakom zimą, które znajdują się TUTAJ, albo plansze przedstawiające różne ptaki, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 🙂 a jeżeli szukacie plansz z krótkim opisem poszczególnych ptaków to znajdziecie je TUTAJ 🙂 aby przejść do wskazanych materiałów wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis 'TUTAJ’ 🙂 SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV) BLOK TEMATYCZNY: PRZEDSZKOLAK NA MEDAL TEMAT ZAJĘĆ: „Pomagamy ptakom zimą” – rozmowa w oparciu o opowiadanie nauczycielki oraz ilustracje CELE OGÓLNE: Kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie i dopajanie ptaków w trudnych, zimowych warunkach Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała, Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat ilustracji Doskonalenie umiejętności odtwarzania ruchem sposobu poruszania się zwierząt Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał Doskonalenie umiejętności odgadywania zagadek słownych i obrazkowych, CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko: Wypowiada się na temat ilustracji Naśladuje ruchem swojego ciała sposób poruszania się zwierząt Dostrzega potrzebę pomagania zwierzętom podczas zimy, orientuje się w schemacie własnego ciała, reaguje na sygnał odgaduje zagadki słowne i obrazkowe METODY: słowne praktycznego działania zabawowa FORMY: zajęcia z całym zespołem ŚRODKI: ilustracje tamburyn kartki zagadki PRZEBIEG ZAJĘĆ: Przywitanie się z dziećmi – zabawa integracyjna Wszyscy są, witam Was. Zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś Ty RAZ, DWA, TRZY!!! 2. Wprowadzenie do tematu, odgadywanie zagadek słownych, obrazkowych, wykonywanie prostych zadań (odkrywanie poszczególnych fragmentów rysunków). W oczach węgielki Z marchwi nos wielki Na śniegu stoi Ciepła się boi (bałwan) Z lodowych klocków – dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo) Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki) Gdy spadnie po raz pierwszy, świat robi się bielszy. Wyciągamy narty, sanki, dzieci lepić chcą bałwanki. (śnieg) ZAGADKI OBRAZKOWE: narty, sanki, łyżwy 2. Omówienie co znajduje się na rysunku. 3. Przypomnienie nazw ptaków jakie korzystają w zimie z karmnika – wróbel, sikorka, jemiołuszka, gil. Prezentacja ilustracji z poszczególnymi ptakami. Umieszczenie ptaków na planszy – przeliczenie ich. „Wróbelki” – zabawa ortofoniczna połączona z ruchem ciała – naśladowanie sposobu poruszania się ptaków z równoczesnych wymawianiem ćwir, ćwir… 4. Co ptaki jedzą – prezentacja pokarmów – zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą. 5. Nasypywanie pokarmu do karmnika za oknem. 6. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie tamburyna: „do karmnika”. 7. Zakończenie zajęć – zaproszenie do zabawy. POD POSTEM PODZIELCIE SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI NA PRZEDSTAWIENIE DZIECIOM TEGO TEMATU 🙂 DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂
.